Frank Capra nagyon tudott. Eddig háromból három, hiszen a Becsületből elégtelen és Az élet csodaszép után az Ez történt egy éjszaka is egy szinte hibátlan, zseniális film. Capra ezen alkotásával alműfajt teremtett a romantikus komédián belül, mégpedig az úgynevezett „screwball-comedy"-t, melyet szoktak „dilinyós" vígjátéknak is fordítani, bár a műfaj jóval összetettebb, mint amit ez a név sugall (az angol szó a baseballban csavart, tehát kiszámíthatatlanul pattogó labdát jelent). Van, aki szerint ez valójában „szex-komédia szex nélkül", a történet középpontjában általában romantikus szál fut, bár eleinte a főszereplő pár ellenségesen viselkedik egymással, gyakran társadalmi különbségek miatt (a férfi áll lejjebb a ranglétrán), általában álruha vagy valamilyen titok is lapul a romantikus felszín mögött. A stílus a '30-as, '40-es években élte virágkorát, de elemei máig vissza-visszaköszönnek, illetve beépültek a kollektív filmes eszköztárba.
Esetünkben ezt az egymáshoz az első pillanattól vonzódó, ám mégis folytonosan cívódó párost Peter Warne (Clark Gable) és Ellen Andrews (Claudette Colbert) alkotja. A nő egy Wall Street-i nagymenő lánya, és éppen apja szigora elől szökik, amikor az éjszakai New Yorkba tartó buszon megismerkedik egy frissen munkanélkülivé vált újságíróval, Peterrel. Innentől sorsuk összefonódik pár csavaros, és kesze-kusza napra, aztán ki tudja, lehet, hogy egy egész életre.
A film humoros, izgalmas és annyira jó nézni Colbert és Gable magával ragadó párosát. Capra Peter Warne karakterével is nagyot újított, hiszen eggyé gyúrt az ezt megelőző filmek többségének négy tipikus figurájából (a hős, a hősnő, a komikus és a gonosz) kettőt. Clark Gable megformálásában tökéletesen ötvöződik az újságíróban az ironikus humor, és a lovagias hősi kép. Érdekesség, hogy Tapsi Hapsit is ennek a műnek köszönhetjük, hiszen gyakorlatilag az egyik mellékszereplő jellemét "örökölte", továbbá egy Bugs Dooley nevű csak említett szereplőből jön a név egyik fele, és Clark Gable pedig pont úgy rágcsálja a répát, mint ahogyan azt később a nyúl. Továbbá ez a film volt az első, ami végrehajtotta az Oscar Grand Slamet, azaz elhódította a legjobb film, a legjobb rendező, a legjobb forgatókönyv, a legjobb férfi színész, és a legjobb színésznő aranyszobrocskáját is (ez amúgy máig is csak három filmnek sikerült összesen, a másik kettő a Száll a kakukk fészkére, és A bárányok hallgatnak).
Szóval tessék ismerkedni Caprával, mert meghatározó alapműveket tett le az asztalra, amik ráadásul évtizedek távlatából is remek szórakozást nyújtanak. Igazi élmény volt, 10/10.