Madarász István nevét mostanra sokan megismerték, ráadásul nem csak hazánkban, hanem szerte a világban. Sokan-sokat írtak mostanában róla, köszönhetően Előbb-utóbb című rövidfilmjének, mely az interneten, s különböző „versenyeken” is nagy vízhangot vert. A Web2-nek, s a Daazo-nak hála 3 alkotását akárki megtekintheti, s őszintén szólva érdemes is megtekinteni ezeket. (Tovább csak a filmek megtekintése után olvasd.)
A már máshol is megjelenő téma nagyon ügyesen van összefoglalva alig több, mint két percben, s ennyi idő alatt is könnyedén reflektál a világra azon perspektívájára, mely alapján azt úgy határozhatnánk meg, mint különböző szűrőkön keresztül létrejövő fenomén. A szűrők itt a digitális technika különböző megnyilvánulásai lennének melyeken keresztül a világ egy része eljut hozzánk. Persze nézhetjük úgy is, mint az emberi hülyeség határtalanságát, vagy a modern ember magányát és ürességét a technika világában, de kevésbé tűnnek ezek a magyarázatok helytállónak nekem, mint az előttük lévő.
A mai világ mindenkori paranoiáján túl az ősi népek elképzelése (főként az indiánokra értve ezt), mely szerint a fényképező ellopja a lelked, kettőségből építkezik a történet. Az egymásra való rímelés persze nyilvánvaló, még ha igazából mindez vizuálisan nincs is igazán kibontva.
Az ördögi körrel való játszadozás talán egy időutazós sci-fiben nem annyira meglepő (gondoljunk akár csak Gilliam 12 majmára), s a II. vh-s kert sem túl eredeti valami misztikus, sci-fi történethez. Ettől függetlenül az alig több, mint 10 perces alkotás zseniálisan járja körül a témát, s ragad ki egy időhurokból egy szeletet. A színészi játékok teszik talán nagyon erőssé az alkotást, mely talán egy ilyen produkciótól elég meglepő.